JAK FUNGUJÍ KMENOVÉ LISTY A PROČ JSOU TAK OBLÍBENÉ?
Od 1.1.2014 zákon o obchodních korporacích umožňuje, aby ve společnosti s ručením omezeným (SRO) byl podíl představován tzv. kmenovým listem. Pojďme si tedy říci, co vlastně kmenový list je, jak funguje a čím může být zajímavý pro společníky SRO.
CO JSOU TO KMENOVÉ LISTY?
Kmenový list je cenným papírem, a to tzv. cenným papírem na řad, což znamená, že osoba, která kmenový list vlastní, je na kmenovém listu vždy uvedena.
JAK KMENOVÉ LISTY FUNGUJÍ
Kmenový list vydává SRO k určitému podílu. Pokud je tedy v SRO jen jediný společník, který má jeden podíl, bude společnost vydávat jeden kmenový list. Pokud by v SRO bylo více podílů (ať už vlastněných jedním či více společníky), ke každému podílu by bylo možno vydat samostatný kmenový list. Kmenový list funguje tak, že ten, kdo je vlastníkem kmenového listu, je vlastníkem podílu, který je kmenovým listem představován. Když společník převede kmenový list, převede tím i podíl, který je kmenovým listem představován.
Aby SRO mohla kmenový list vydat, je potřeba, aby toto umožňovala její společenská smlouva. Tedy ve společenské smlouvě musí být výslovně napsáno, že určitý podíl je představován kmenovým listem.
Z praktického hlediska je vydání kmenového listu poměrně jednoduchým úkonem. Kmenový list totiž ve skutečnosti není nic víc, než listina obsahující veškeré náležitosti předepsané zákonem o obchodních korporacích, mezí které patří zejména označení podílu, k němuž je kmenový list vydán, identifikace společníka, identifikace společnosti, označení kmenového listu, jeho číslo a podpis jednatele nebo jednatelů SRO atd. Pro vydání kmenového listu není nutný žádný složitý proces a není ani potřeba souhlasu či ingerence žádného orgánu státní správy (např. České národní banky, soudu atd.).
Vydaný kmenový list není ani nikde registrován (neexistuje např. žádný rejstřík kmenových listů či obdobný registr) a kmenové listy ani nejsou povinně ukládány do sbírky listin obchodního rejstříku. Skutečnost, že určitý podíl je představován kmenovým listem, je seznatelná prakticky pouze ze společenské smlouvy SRO a také ze zápisu v obchodním rejstříku, kde je u daného podílu uvedena informace, že k takovému podílu byl kmenový list vydán.
V ČEM JE KOUZLO KMENOVÉHO LISTU?
Kouzlo kmenového listu především spočívá v tom, že je velmi jednoduše a flexibilně převoditelný na jinou osobu bez potřeby splnění řady formalit. Kmenový list se (jako cenný papír na řad) převádí tzv. rubopisem a smlouvou k okamžiku jeho předání. Rubopisem se zjednodušeně řečeno rozumí prohlášení na rubu kmenového listu v tom smyslu, že vlastník kmenového listu převádí kmenový list na jinou osobu, přičemž takové prohlášení je opatřeno podpisem převodce a datem. Podpis na rubopisu postačuje prostý (tedy není potřeba podpis úředně ověřovat). Toto je podstatný rozdíl oproti převodu podílu, který není představován kmenovým listem – smlouva o převodu takového podílu (kupní smlouva) totiž musí obsahovat úředně ověřené podpisy.
Pokud je kmenový list převeden, SRO ani ostatní společníci SRO se o takovém převodu nemusí vůbec dozvědět. Ze zákona je totiž možno kmenový list vydat pouze k podílu, jehož převoditelnost není omezena nebo podmíněna (např. souhlasem valné hromady atd.), což prakticky znamená, že kmenový list je velmi flexibilně a nekontrolovatelně převoditelný na kohokoliv.
Dalším velmi zajímavým atributem, který kmenový list nabízí, je, že kmenový list může být za určitých okolností využit k „zakrytí“ skutečného vlastníka podílu v SRO. Prakticky to může fungovat např. tak, že po vydání kmenového listu je kmenový list (na základě smlouvy) opatřen prohlášením o převodu kmenového listu – rubopisem a následně předán určitému nabyvateli. Tímto se nabyvatel stává společníkem SRO, a to i přesto, že v obchodním rejstříku bude jako společník SRO stále ještě uveden původní vlastník kmenového listu (převodce).
Takto může být vlastnictví podílu v SRO „zakryto“ i poměrně dlouhou dobu, avšak je zde třeba upozornit zejména na následující riziko takového postupu: Pokud společník, který sice je zapsán v obchodním rejstříku, avšak fakticky již společníkem SRO není v důsledku převodu kmenového listu, například bude po převodu kmenového listu hlasovat na valné hromadě SRO či přijme rozhodnutí jediného společníka v působnosti valné hromady, hrozí, že by platnost takového rozhodnutí mohla být napadena. Takovými rozhodnutími přitom mohou být velmi významná rozhodnutí jako např. rozhodnutí o rozdělení zisku, o prodeji závodu, o zvýšení či snížení základního kapitálu, o schválení převodu podílu v SRO, o změně společenské smlouvy atd. Nelze přitom vyloučit, že neplatnost takových rozhodnutí by mohla mít za následek to, že by se určité třetí osoby mohly domáhat náhrady škody na společníkovi, který na valné hromadě hlasoval pro přijetí takových rozhodnutí, resp. taková rozhodnutí přijímal, ačkoli již společníkem fakticky nebyl.
Výše popsaný mechanismus rozhodně není „standardním“ postupem, a proto je potřeba velmi pečivě zvážit veškerá rizika a ideálně se poradit dopředu s advokátem, který má v této oblasti zkušenosti.
Dalším, ještě méně „standardním“ způsobem, jak „zakrýt“ skutečného vlastníka podílu v SRO, je, že kmenový list bude obsahovat rubopis, který však nebude kompletně vyplněn – tedy rubopis bude podepsán převodcem (společníkem SRO), avšak v rubopisu bude chybět např. specifikace nabyvatele či datum vyhotovení rubopisu či oboje (prakticky se jedná o takový „blankorubopis“). Kmenový list s takovým „blankorubopisem“ pak bude předán nabyvateli, který si jej uchová a následně, až přijde vhodná doba, „blankorubopis“ vyplní (tedy doplní např. datum a/nebo osobu nabyvatele atd.) a tím se stane společníkem SRO. Tento postup je samozřejmě rovněž „nestandardním“ a nelze ani vyloučit, že by mohl být za určitých okolností shledán protiprávním, což by mohlo mít za následek vznik občanskoprávní či dokonce trestněprávní odpovědnosti osob zúčastněných na převodu kmenového listu. Proto takový postup nelze obecně doporučit a naopak doporučuji při převodech kmenových listů postupovat vždy velmi obezřetně a věc vždy konzultovat dopředu s advokátem, který se na tuto problematiku zaměřuje.
* * *
Pokud budete zvažovat zavedení kmenových listů ve Vaší společnosti, velmi rád Vám pomůžu s nastavením společenské smlouvy, vydáním kmenových listů a s řešením případných dalších souvisejících otázek.
Radan Janoš, advokát